Кредити під-час воєнного стану: платити чи ні, як списати заборгованість - дізналися в експерта
Закон України 2120-IX, ухвалений Верховною Радою України в березні 2022 року, вносить важливі зміни щодо кредитних зобов'язань у період воєнного стану. Ці зміни покликані полегшити фінансове навантаження на населення. Ознайомтеся з основними змінами щодо кредитів:
Відповідальність кредиторів: У період дії воєнного стану кредитори не несуть відповідальності за несвоєчасну сплату кредитів.
Списання пені та штрафів: Банк не може нараховувати пені та штрафи за несвоєчасну сплату кредиту. Усі пені та штрафи, нараховані з 24 лютого 2022 року, мають бути списані банком.
Процентні ставки: У разі несвоєчасної сплати кредиту процентна ставка не збільшується.
Ці зміни застосовні протягом усього періоду воєнного стану та протягом 30 днів після його закінчення. Однак слід зазначити, що банки все одно можуть нараховувати відсотки за користування кредитними коштами, і заборгованість за кредитом має бути сплачена після закінчення воєнного стану. Тому, якщо у вас є можливість, рекомендується виплачувати кредит з урахуванням нарахованих відсотків.
У разі, якщо у вас виникають труднощі з погашенням кредиту, краще звернутися до банку із заявою про надання кредитних канікул. Однак варто зазначити, що прийняття такого рішення залишається на розсуд банку і не є його обов'язком.
Особливості списання заборгованості за кредитами під-час війни в Україні в 2023 році
Відповідно до Закону України 7441-1 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищене або отримало пошкодження внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України", громадяни, чиє майно було пошкоджене або знищене під час війни, мають можливість списати свої заборгованості перед банками.
Однак слід врахувати деякі деталі. Для того щоб отримати списання заборгованості, необхідно надати в банк такі документи, що підтверджують:
- Зруйноване житло було єдиним місцем проживання заявника, а автомобіль - єдиним засобом пересування.
- Кредит було взято на придбання або реконструкцію пошкодженого майна.
- Придбана квартира не перевищує площу 140 квадратних метрів, а будинок - 250 квадратних метрів.
- Відсутність заборгованостей за кредитом на 23 лютого 2022 року.
Після розгляду наданих документів, за позитивного рішення кредитної організації заявник отримає компенсацію від держави.
Важливо зазначити, що згадані правила не поширюються на заборгованості за кредитними картками, а застосовні тільки до заборгованостей за рухоме і нерухоме майно.
Своєчасне надання необхідних документів та уважне дотримання умов допоможуть отримати списання заборгованості за кредитами під час війни.