Частка проблемних кредитів у банках зросла
Яка ситуація з кредитами на цей момент
Частка проблемних кредитів у банках збільшилася за останні півроку, згідно зі звітом Національного банку України (НБУ). Це пов'язано зі скороченням кредитного портфеля, проте в червні ситуація дещо покращилася завдяки вищій якості кредитів і списанню деяких із них.
У першому півріччі обсяг непрацюючих кредитів у банках скоротився на 7 мільярдів гривень і становив 425 мільярдів гривень. Водночас частка непрацюючих кредитів збільшилася на 0,8 відсоткових пункта, досягнувши 38,9%.
Проте в червні частка непрацюючих кредитів знизилася на 0,2 процентних пункти. Причиною цього є вища якість нових кредитів, особливо тих, що надаються в рамках державних програм, а також списання непрацюючих роздрібних кредитів.
В опитуванні, проведеному Національним банком, банки повідомили про зростання попиту на споживчі кредити та кількості схвалених кредитних заявок бізнесу в червні. Це пов'язано з тим, що це перший раз від початку повномасштабної війни, коли такі тенденції були помічені.
При цьому в НБУ зазначають, що визнання банками кредитних втрат у поточному році було менш активним порівняно з минулим роком. Відрахування банків у резерви під кредити від початку повномасштабної війни становили 103 мільярди гривень, або майже 15% кредитного працюючого портфеля банків, який вони мали наприкінці лютого 2022 року. Також фінансові експерти прогнозують, що банки пропонуватимуть дешеві кредити восени.
Оцінки та прогнози НБУ
У результаті оцінки ймовірних втрат кредитного портфеля через війну, Нацбанк покращив свою оцінку до близько 20%, з попередньої оцінки в 30%. Це пов'язано з тим, що песимістичний сценарій тривалих негативних наслідків від дефіциту електроенергії не реалізувався.
Однак триває оцінка стійкості банків і банківської системи, і деяким банкам, можливо, доведеться відобразити додаткові втрати від кредитного ризику, повідомили в Нацбанку.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну, частка непрацюючих кредитів (NPL) в українських банках стійко скорочувалася з 2018 року, з 55% до 27% станом на 1 березня 2022 року. Однак останні події та військові дії вплинули на ситуацію з проблемними кредитами в країні.